اعلام و اطفاء حریق

اطفاء حریق:

تجهیزات اطفاء حریق هر ساختمان با توجه به شرایط آن طراحی و ساخته می شود. این تجهیزات و خدمات شامل کلیه اقدامات انجام شده برای مقابله با آتش است. این اقدامات شامل اطفاء حریق، یا هدایت آتش از طریق تاسیسات اطفاء حریق است.

در صورت عدم وجود امکانات مناسب اطفاء حریق در ساختمان ها، ساکنان و آتش نشانان در صورت آتش سوزی با مشکل روبرو می شوند و خسارات جبران ناپذیری وارد می شود. اجرای مناسب و با کیفیت تجهیزات اطفاء حریق تأثیر بسزایی در سرعت بخشیدن به عملیات کنترل آتش دارد.

انواع تجهیزات اطفاء حریق چیست؟

۱- سیستم آتش سوزی خشک: توسط آتش نشانان در آتش سوزی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم در واقع برای زمانی نصب شده است که آتش نشانان به دلیل وسعت آتش نیاز به مداخله دارند.

۲-سیستم آتش نشانی مرطوب: تجهیزات اطفاء حریق توسط ساکنان ساختمان نصب می شود.

۳- سیستم آتش سوزی ترکیبی: ترکیبی از سیستم خشک و سیستم مرطوب

اعلام و اطفاء حریق در سطوح صیقلی:

سطوح مماس با محصول باید کاملاً صیقلی شده و دارای شاخص زبری قابل قبول بدون حفره و درز باشد. برای سطوح بزرگ در تماس با محصول ، شاخص زبری ۰.۸ um Ra توصیه می شود. اگر نتایج آزمایش نشان دهنده قابلیت تمیز کردن مناسب باشد، می توان از شاخص زبری بیش از ۰.۸ میکرومتر استفاده کرد. لازم به ذکر است که فولاد با فرم سرد دارای شاخص زبری ۰.۵-۲.۲ متر است که معمولاً نیازی به پرداخت ندارد. به شرط آنکه سطح مماس سطح محصول فاقد حفره، چین و درز باشد. فولاد DIN Werkstoff شماره ۱.۴۴۰۴ و AISI-316L یا DIN Werkstoff شماره ۱.۴۴۰۴ اغلب برای تجهیزات و لوله های در تماس با مایعات کلر با دمای کار تقریبا ۶۰ درجه سانتیگراد توصیه می شود. ترک خوردگی در فولاد AISI-316 به دلیل تماس با ترکیبات کلر در دمای زیر ۶۰ درجه سانتیگراد رخ نمی دهد. با این حال ، دمای ۱۵۰-۶۰ درجه سانتیگراد مضر است. با این حال، فولاد AISI-316 برای تجهیزاتی مانند شیرآلات، روکش های پمپ، روتورها و شافت ها و فولاد AISI-316L برای لوله ها و پایه ها توصیه می شود. در این بین، ویژگی های قابلیت جوش پذیری فولاد نیز در نظر گرفته خواهد شد. فولاد AISI-410 یا DIN Werkstoff شماره ۱.۴۰۰۶ و AISI -409 (یا DIN1.4512) فولاد ترکیبی AISI-329 (یا DIN1.4460) و آلیاژ ضد خوردگی ۸۲۵ (مرجع ۵) نمی توانند مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند، با این حال، این ترکیب ممکن است برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار گیرد.