انواع سطوح صورت فلنج (Flange Face)

انواع سطوح صورت فلنج (Flange Face)

 

سطح بالا امده: شامل ۸۰تا ۹۰ درصد فلنج ها می باشد

بر اساس استاندارد در فلنجهای با سطح ساده (Raised Face Flange) مقدار برجستگی در تمام اندازه‌ها برای کلاسهای ۱۵۰ و ۳۰۰ برابر ۱.۶ میلیمتر و کلاسهای بالاتر برابر ۶.۴ میلیمتر می‌باشد.

در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملا صیقلی و یا دارای شیار باشد.

 

 

 

Flat face سطح صاف: این سطح اتصال عمدتا در اتصالات فولادی و چدنی فشار پایین (کلاس ۱۲۵) بکار برده می شود.

Ring joint سطح با واشر حلقوی: این سطوح با یک واشر با سطح مقطع بیضی برای دما و فشار های بالا به کار می رود و فلنج های مربوطه جز انواع گرانقیمت هستند.

Lap joint flange اتصال روی هم: بر روی فلنج ها شیار هایی وجود دارد که از

نظر فرم و تراش دارای دو قسمت می باشند:

۱. دندانه ای درشت

۲. نرم ونزدیک به هم

 

اتصالات فلنجی:

 

Strainer صافی: قطعاتی هستند که به منظور تصفیه مواد زائد موجود در خطوط قبل از ورود به مخازن یا تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد که هدف اصلی آن جلوگیری از بروز آسیب به قطعات حساس مثل پمپ ها می باشد.

که از نظر ظاهری به دو نوع می باشد که به روش های جوشی، فلنجی یا رزوه ای مورد اتصال قرار میگیرد پر کاربرد ترین آن نوع سبد دار است که امکان تعویض و تعمیر صافی ان ها وجود دارد.

 

 

Steam trap تله بخار: در خطوط بخار به علت سرد شدن بخار و ایجاد میعان مقدار آب در خطوط بخار جمع شده و می تواند باعث مسدود شدن مسیر جریان بخار آب شود لذا باید این آب از مسیر خط تخلیه شود.

تله بخار اجازه نمی دهد از آن بخار عبور کند ، اما آب عبور می کند . محل نصب تله بخارها بعد از هر مرحله تبادل حرارت می باشد .

محل استفاده از تله بخار:

 – بعد از مبدل
– بعد از کندانسور
– انتهای لوله اصلی بخار

در مورد کار با تله بخار یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن، این است که اولین گام برای اجتناب از مشکلات ایجاد شده توسط این تجهیزات، انتخاب مناسب و نصب صحیح آن ها می باشد.

 

 

Flexible fittings اتصالات انعطاف پذیر:

 

شامل قطعاتی انعطاف پذیر است برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات مکانیکی به خطوط به کار میرود که از نظر اتصال در انواع فلنجی، رزوه ای و کوپلینگی تقسیم می شوند.

 

 

Expansion joints اتصالات انبساطی:

 

اتصالات ارتعاشی هستند که برای سازگاری با تغیرات طول خط بر اثر انقباض و انبساط دمائی و جلوگیری از بروز خسارت به خطوط مورد نظر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

Figure 8\spectacle blind عینکی یا مسدود کننده مسیر:

این وسیله جهت مسدود کردن مسیر خطوط در حال بهره برداری به کار میرود و دارای دو قسمت مسدود کننده و باز کننده می باشد و به دلیل شباهت ظاهری به شماره ۸ به آن

Figure 8 می گویند.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

تولید محتوا توسط iric.co

 

 

 

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید