انواع فلنج (Flange)

انواع فلنج (Flange)

 

فلنج ها انواع مختلفی دارند که در این بخش تعدادی از پر کاربردترین آن ها را نام برده و معرفی می کنیم.

 

فلنج گلودار:

 

این نوع فلنج به دلیل مقاومت زیاد در برابر فشار های بالا، محدوده دمائی، امکان نصب اسان و ضریب اطمینان بالا جز پر کاربرد ترین انواع فلنج ها می باشد که خود به دو دسته دسته تقسیم می شود.

 

۱. فلنج گلو کوتاه: از انواع رایج فلنج ها بوده و در خطوط مختلف با دما، فشار و شرایط مختلف قابل استفاده می باشد.

۲.فلنج گلو بلند: این نوع فلنج دارای گلوئی بلند می باشد و در محلهایی که انشعاب کوتاه برای اتصال ابزار های دقیق و مصارف خاصی می باشد. برای اتصال برخی خطوط اصلی و فرعی به مخزن از این نوع فلنج در نازل مخزن استفاذه می شود.

 

فلنج لبه دار (ون استون یا لپ جوینت)

 

این فلنج قابلیت این را دارد که بر روی محور خود چرخش داشته باشد از این رو تنظیم پیچ های آن ساده می باشد. فلنج لبه دار با سیال در تماس نمی باشد به دلیل شکل خاص آن تنظیم محل های سوراخ های پیچ با فلنج مقابل به طور دقیق انجام وسپس عملیات جوشکاری انجام می شود.

از مزیت های این فلنج امکان استفاده از دونوع متریال در ساختار فلنج می باشد به ویژه در ساخت فلنج های دارای متریال گران قیمت مانند (استنلس استیل) کاربرد دارد بدین صورت که می توان بخش جوشی آن را از جنس استنلس استیل و بخش سنگین فلنج را از متریال کم هزینه تر مانند کربن استیل ساخت.

 

 

Slip on flange یا فلنج تخت (روکار):

 

از این فلنج برای تمام فشار ها میتوان استفاده کرد و لازمه استفاده در فشارهای ۱۵۰ و ۳۰۰ است و جوش داخلی آن نسبت به دیگر فلنج ها از جمله گردندار بیشتر است.

 

 

کاربرد این فلنج در سیستم های معمولی است چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن هم در فشار داخلی و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است.

از مزایای این نوع فلنج این است که علاوه بر این که پروسه ساخت ان ها آسان است هزینه آن ها نیز پایین است اما این نوع فلنج ها دارای دو خط جوش (از داخل و خارج) می باشند لذا میزان جوش ان ها و طبعا هزینه نصب آن ها از سایر فلنج ها بیشتر است.

 

Reducer flange یا فلنج های کاهنده:

این نوع فلنج برای اتصال بین یک لوله با قطر بزرگتر به یک لوله با قطر کمتر هستند.
فلنج کاهنده وظیفه برقراری اتصال به همراه کاهش قطر را به صورت همزمان دارند.

 

 

Increaser\expander flanger یا فلنج های افزاینده:

 

از این نوع فلنج برای اتصال بین یک لوله با قطر کمتر به یک لوله با قطر بیشتر استفاده می شوند.
فلنج افزاینده وظیفه برقراری اتصال به همراه افزایش قطر را به صورت همزمان دارند.

 

Socket weld flange یا فلنج های ساکتی:

 

در این نوع فلنجها نحوه اتصال فلنج به لوله به صورت ساکتی بوده و عموما برای سایز های زیر ۲ اینچ مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

Threaded flange یا فلنج های رزوه ای:

 

در خطوطی که اتصالات به صورت دنده ای یا رزوه ای است از این نوع فلنج استفاده می شود البته در مواردی که امکان بروز نشتی وجود دارد از فلنج های جوشی استفاده می شد.

 

 

 

فلنج های Ring type joint (RTJ):

 

این نوع فلنج برای سرویس های با فشار بالا مورد استفاده قرار میگیرد دارای یک واشر (گسکت) رینگی از جنسی نرم تر از جنس فلنج می باشند که درون شیار موجود در صورت فلنج قرار گرفته و اب بندی فلنج را انجام میدهد.

 

Blind flange یا فلنج کور:

 

این نوع فلنج ها برای مسدود کردن غیر دائم انتهای خطوط لوله کشی و منافذ مخازن تحت فشار در مواردی به کار میرود که خطوط یا منافذ مربوطه گاهی نیاز به باز کردن و تعمیرات یا تمیز کاری داشته باشند.

 

Orifice flan:

 

نوعی فلنج که از یک مجموعه شامل یک جفت دارای Tapping و یک Orifice plate می باشد و برای اندازه گیری اختلاف فشار توسط ادوات ابزار دقیقی متصل به آن مورد استفاده قرار میگیرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

تولید محتوا توسط iric.co

 

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید