ایمنی در جوشکاری

ایمنی در جوشکاری

 

لوازم و تجهیزات لازم برای ایمنی جوشکاری:

لباس کار: جنس لباس جوشکاری بسیار مهم است چون نباید در اثر ریزش گدازه های جوشکاری و یا پلیسه های سنگ زنی به سرعت شعله ور یا ذوب شوند به همین دلیل از پارچه های ۱۰۰% پنبه ای یا پشمی استفاده می شود

معمولا از لباس های جین با استین بلند و دارای دکمه سر آستین و هم چنین یقه دار برای حفاظت از گردن جوشکار استفاده می شود.

دستکش: به عنوان یک عایق حرارتی استفاده از دستکش های چرمی الزامی می باشد.

کفش ایمنی: به منظور حفاظت پاها در برابر صدمات مکانیکی و آسیب های ناشی از گدازه های جوشکاری استفاده از کفش ایمنی به خصوص کفش امینی ساق دار ضروری می باشد.

پیش بند چرمی: برای حفاظت از ناحیه ی سینه و شکم در برابر آسیب های ناشی از گدازه های جوشکاری استفاده می شود.

عینک جوشکاری: پرتو های ماوراء بنفش و مادون قرمز حاصل از جوشکاری آسیب هایی را برای چشم ها به دنبال دارند که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی حاصل از این پرتوها استفاده از عینک جوشکاری الزامی می باشد.

روبند حفاظتی: برای حفاظت از صورت در برابر آسیب های ناشی از پرتو های جوشکاری علاوه بر استفاده از عینک جوشکاری از روبند حفاظتی نیز استفاده می شود.

ماسک جوشکاری: در برابر آسیب های ناشی از پرتو های جوشکاری برای حفاظت توام چشم ها و صورت به عنوان جایگزین عینک جوشکاری و روبند حفاظتی از ماسک جوشکاری (نقابهای جوشکاری) می توان استفاده کرد.

شیشه نقاب های جوشکاری به دو صورت شیشه سفید و شیشه تیره جوشکاری می باشد

شیشه سفید از نوع شیشه های معمولی بوده و صرفا نقش حفاظتی شیشه تیره را در برابر گدازه های جوشکاری را دارد.

 

مخاطرات جسمی:

نوعی عارضه بر حسب نوع و ترکیب تشکیل دهنده ی فلزاتی که بر روی آن ها عملیات حرارتی صورت می گیرد وجود دارد که در اثر استنشاق بخار و دود ناشی از این عملیات حرارتی ایجاد می شود به نام تب فیوم که براساس نوع فلز عوارض متفاوتی دارد مانند:

 

امکان صدمه به ریه ها و سیستم عصبیالومینیوم
عارضه سیدروزیس (بیماری ریه جوشکار)اهن
پنومو کونیوز شیمیایی، کاهش وزن و ضغف عمومیبریلیوم
اسم ریوی و عوارض پوستیروی
قولنج روده ای، عوارض معده-روده ای، کم خونی و ضعفسرب
عوارض پوستی و پنوموکونیوزهای خوش خیمقلع
عوارض کلیوی ودر نتیجه ریوی در نتیجه تماس حادکادمیوم
تحریکات و التهابهای ریوی، اولسراسیون بینی و پوستکروم
صدمه به اعصاب و فلج حسی-عصبیمگنز
عوارض پوستی و ریوینیکل

 

در اثر نور زیاد حاصل از قوس الکتریکی به شبکیه چشم آسیب وارد می شود که در بعضی موارد غیر قابل برگشت می باشد.

پرتو ماورای بنفش موجب برق زدگی چشم در اثر ایجاد ورم ملتحمه در چشم می شود.

پرتو مادون قرمز از دیگر عوامل زیان آور ناشی از جوشکاری برق می باشد که با جذب نسوج چشم تبدیل به حرارت می شود اگر چشم به طور مستمعر ودر دراز مدت در معرض این پرتو قرار گیرد منجر به کدر شدن زجاجیه و منجر به عارضه کاتاراک یا همان آب مروارید می شود.

در اثر حرارت ناشی از جوشکاری خطرسوختگی اعضای بدن کارگران در محیط کار وجود دارد.

در عملیات جوشکاری برق خطر برق گرفتگی همچون سایر تجهیزات الکنریکی فرد را تهدید میکند خطر برق گرفتگی عموما زمانی اتفاق می افتد که دستگاه جوشکاری روشن است ولی از آن استفاده نمی شود زیرا زمانی که دستگاه جوشکاری روشن است منتها بدون استفاده در این حالت شرایط ولتاژ مدار حدود ۶۵تا ۱۰۰ ولت خواهد بود اما زمانی که جوشکاری انجام می شود مدار بسته است و ولتاژ حدود ۲۰ تا ۳۰ ولت می باشد که خطر چندانی را به همراه ندارد

 

نکات و ضرورت های ایمنی:

هیچگاه نباید در مجاورت مواد قابل اشتعال یا در مکانهایی که مواد روغنی یا خرده چوب بر روی زمین ریخته است اقدام به جوشکاری کرد.

در مکان هایی که عملیات جوشکاری انجام می شود اگر غیر از جوشکار افراد دیگری از آن جا عبور می کنند باید از پاواران های ثابت یا قابل حملی که ارتفاعشان حداقل ۲ متر است استفاده شود.

 

 

 

بدنه دستگاه های جوش برق باید به طور موثری دارای اتصال الکتریکی به زمین باشد و هیچ وقت نباید از فاصله کمتر از ۶ متر با قوس الکتریکی نگاه کرد زیرا ممکن است موجب سوختن شبکیه چشم شود طول الکترود ها بعد از مصرف نباید از ۳۸ تا ۵۵ میلیمتر کمتر شود اگر طول الکترود از این مقدار کمتر شود گیره الکترود صدمه خواهد دید و ممکن است به اتصال کوتاه منجر شود که اتصال کوتاه می تواند منجربه گرم شدن بیش از حد تجهیزات و در نهایت اتش گرفتن آن ها شود

نگهداری سیلندر های اکسیژن و سایر گاز های سوختی از جمله استیلن در مجاورت هم در صورت بروز نشتی و هم چنین در معرض شعله های باز و یا نور مستقیم خورشید سبب ایجاد انفجار می شود.

فاصله میان مشعل جوشکاری با سیلندرهای متصل به مشعل نباید کمتر از ۳ متر باشد.

در صورت گرم شدن سیلندر های گاز باید عملیات جوشکاری متوقف و سیلندرها خنک شوند.

خطر انتقال انفجار در هنگام انتقال سیلندرهای بدون سرپوش در اثر سقوط یا برخورد شیر و اتصالات آن ها به اشیا دیگر و شکستن این قطعات وجود دارد.

گاز استیلن محلول در استون است که در اثر وارد شدن ضربه به آن خطر انفجار را به همراه دارد بنابراین نباید به سیلندر استیلن ضربه ای وارد شود.

اگر لوله ها و هدایت کننده های گاز استیلن از جنس مس یا برنج باشد در اثر ترکیب استیلن با مس یک ماده قابل اشتعال و خطرناکی به نام استیلید مس تولید می شود.

اکسیژن یک گاز بدون رنگ و بدون بو می باشد برای همین نشت یابی آن توسط شعله های باز منجر به انفجار می شود.

طول شیلنگ انتقال گاز باید مناسب باشد و نباید با سایر اشیاء درگیر شود چون باعث آسیب دیدن شلنگ و در نهایت نشت گاز و انفجار می شود و هم چنین این شلنگ ها نباید رو ی زمین یا در مسیر رفت و امد یا عبور و مرور وسایل نقلیه قرار داد و رها کرد.

شیر و اتصالات سیلندر اکسیژن به طرف راست و شیر و اتصالات سیلندر حاوی گاز های سوختی مثل استیلن باید به سمت چپ بسته شوند.

هیچ گاه نباید شیر و اتصالات سیلندر های استیلن را روغنکاری کرد یا با دست ها و دستکش های اغشته به روغن به سیلندر های استیلن دست زد چون ممکن است باعث انفجار شود.

شیلنگ های سبز یا سیاه انتقال گاز باید به رگولاتور اکسیژن و شیلنگ های قرمز به رگولاتور استیلن و یا سایز گاز های سوختنی متصل گردد و رگولاتور سیلندر استیلن باید یه گونه ای باشد و هیچ گاه فشار آن از ۱.۵ اتمسفر تجاوز نکند.

بعد از اتمام کار باید شیر های استیلن و اکسیژن محکم بسته شوند سپس شیر های مشعل باز شوند تا گاز های موجود در شیلنگ های انتقال خارج شوند و در نهایت شیر های گاز محکم شوند.

اگر سیلندر های استیلن به طور اتفاقی بر روی زمین افتاده باشند باید حداقل یک ساعت قبل از استفاده ان را به طور عمومی روی زمین قرار داد.

وجود بوی سیر می تواند علامت نشت گاز استیلن باشد.

هیچ وقت برای شناسایی گاز درون سیلندرفقط به رنگ سیلندر نباید اکتفا کرد برای این کار حتما به بر چسب نصب شده بر روی سیلندر ها و بررسی کردن سوابق آن دقت کرد که به طور اشتباهی مورد استفاده قرار نگیرد.

از استنشاق گاز آرگون و تماس آن با پوست خودداری فرمایید چون نشت گاز آرگون به میزان زیاد در محیط می تواند منجر به سرگیجه و بیهوشی و در غلظت های بالاتر باعث خفگی می شود.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

تولید محتوا توسط iric.co

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید