حرارتی – برودتی

گرمایشی – برودتی – دمنده:

یکی از بزرگترین اختلافات بین این دو سطح مربوط به قدرت آنهاست. فن ها با کمی افزایش فشار، هوا را به جریان می اندازند، در حالی که دمنده ها هوا را تا حد متوسط افزایش می دهند تا فشار را بیشتر کنند. دمنده ها برای تنظیمات صنعتی و تجاری مناسب هستند، در حالی که فن ها عمدتا برای خانه مناسب می باشند. تفاوت دیگر دمنده ها و فن ها این واقعیت است که دمنده ها با استفاده از نیروی مکانیکی کار می کنند، در حالی که فن ها با استفاده از نیروی الکتریکی کار می کنند. برای کار، دمنده ها از پروانه (روتور) و تیغه ها استفاده می کنند. پروانه نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند، که به نوبه خود هوا را فقط در یک جهت حرکت می دهد و با روش نشانه گیری تیغه ها تعیین می شود. فن ها همچنین از پروانه و تیغه استفاده می کنند. با این حال ، در مقابل، پره های فن از طریق جریان مداوم هوا، هوا را از همه جهت گردش می دهند.

بنابراین، در حالی که ما در این مقاله به فن ها اشاره داریم، در نظر بگیرید که شرکت های مرتبط دمنده های صنعتی تولید می کنند، نه فن های مسکونی.

گرمایشی – برودتی – پمپ:

آب بندی محفظه ستون یکی از مهمترین قسمتهای پمپ چرخنده است. بیشتر سوءعملکردها به دلیل ضعف درزبند و یاتاقان ها است. پمپ های ATK MP به طور دائمی و با استفاده از یک اتصال همزمان هدایت می شوند. یک روتور خارجی مغناطیسی ، که توسط یک موتور الکتریکی منظم هدایت می شود ، به طور موثر حرکت چرخشی را به یک روتور داخلی مغناطیسی می فرستد. بین روتور خارجی و داخلی یک صفحه توزیع کننده یا دماغه توزیع کننده قرار دارد که لوله داخلی را از محیط می بندد. روتور داخلی و تیغه های روتور در اینجا دارای محور مشترک هستند. پمپ های چرخنده با درایو مغناطیسی نسبت به پمپ های معمولی این مزیت را دارند که گرم نمی شوند، بنابراین گرما را به محیط منتقل نمی کنند. از آنجا که صفحه یا دماغه توزیع کننده در پمپ های ATK MP از پلاستیک ساخته شده، از خوردگی مستثنی است. مگنت های دائمی از مواد پخته شده ساخته شده اند و به دلیل مقاومت زیاد در برابر خوردگی نیازی به محافظت بیشتر در برابر خوردگی ندارند.

گرمایشی – برودتی – دیگ بخار:

اکثر مدیران تعمیرات و مهندسی در جریانند که اگر بخواهند از سیستم گرمایشی ساختمان خود مطمئن شوند، باید به تعمیر وحفظ دیگ بخار توجه زیادی داشته باشند. اما اهمیت نگهداری دیگ بخار فراتر از قابلیت اطمینان است. تعمیر و نگهداری مناسب باعث کاهش هزینه های بهره برداری، انرژی و ایمنی بیشتر شده و طول عمر دیگ بخار را افزایش می دهد.

تولیدکنندگان با بهبود طرح دیگ های بخار و سیستم های کنترل به مدیران در دستیابی به عملکرد، قابلیت اطمینان و ایمنی بهتر کمک کرده اند. اگر قرار است مدیران و تجهیزاتشان از مزایای این پیشرفتها بهره مند گردند، باید به فعالیتهای نگهداری دقیق و به موقع متعهد شوند.

بدون این تعهد، عملکرد و کارایی دیگ بخار به سرعت خراب می شود. حتی بدتر اینکه، مدیران، تجهیزات و اجزای آن را در معرض خطر خرابی دیگ قرار می دهند. تخمین زده شده که اقدامات ناکافی یا نادرست نگهداری منجر به بیش از ۷۰ درصد خرابی دیگ بخار می شود.

یک برنامه جامع نگهداری دیگ بخار با درک علل رایج مشکلات دیگ بخار آغاز می شود و اقدامات لازم برای مقابله با آنها را ارائه می دهد.

گرمایشی – برودتی – کمپرسور:

معمولاً در محل ماشین آلات نگهداری می شود و به راحتی فراموش می شود که کمپرسور هوا در محل زندگی تان برای راحتی، امنیت و دسترسی به ساختمان بسیار مهم است.

به طور معمول برای کنترل هوای فشرده سیستم های تهویه ، سیستم های مهار آتش و کنترل درب سیستم هوای فشرده، کنترل قابل توجهی بر عملکرد ساختمان دارد.

قابلیت اطمینان، کیفیت هوا و افزونگی کامل از عواملی هستند که GTEC هنگام تهیه محلول هوای فشرده در نظر می گیرد. ما وقت می گذاریم تا کل سیستم شما را در نظر بگیریم و از فناوری مناسب کمپرسور، تجهیزات تصفیه هوا و سیستم های کنترل برای اطمینان از تأمین هوای سازگار در ساختمان استفاده کنیم.

ما در صورت نیاز به اصلاح یا گسترش سیستم موجود، بسته های تعمیر و نگهداری جامع را برای سیستم های موجود و خدمات نصب کامل ارائه می دهیم.

گرمایشی – برودتی – مخزن:

منبع ساختمان موتورخانه دو جداره. منبع دو جداره نوعی منبع موتورخانه و یکی از قدیمی ترین و مدرن ترین نیروگاه هایی است که برای افزایش بهره وری در موتور خانه استفاده می شود. دلیل نامگذاری این منبع به دلیل ساختار دو لایه داخلی و خارجی اش می باشد. در دیواره داخلی دستگاه ، مصرف آب گرم وجود دارد و در دیواره خارجی ، آب گرم از سیستم موتورخانه (دیگ بخار) جریان دارد. با توجه به فشار بیشتر در اولین دیوار محل جریان آب شهری، فضای داخلی باید ضخیم تر از فضای خارجی جدید باشد که در آن سیستم گرمایش آب جریان دارد. از دو عدد برای بیان ضخامت ورق گالوانیزه استفاده می شود که باید جدا از مخزن گالوانیزه دو جداره ساخته شود. به عنوان مثال، برای مخزن موتورخانه دو جداره با ضخامت ۳-۵، این شاخص در صورتی به وجود می آید که ضخامت داخلی ۵ میلی متر و ضخامت خارجی جدید ۳ میلی مترباشد.

گرمایشی – برودتی – مشعل:

 

به طور کلی ، وظیفه اصلی مشعل ایجاد گرمایش است که با توجه به نیاز، مشعل مورد نظر انتخاب می شود. مشعل ها برای تبدیل آب به بخار، مایعات انتقال حرارت گرما ، گرمایش مستقیم در اکسید کردن، تأمین گرمای محصولات خشک و سایر موارد خاص استفاده می شوند. یکی از بزرگترین موارد استفاده از مشعل در صنعت گرمایش، موتور احتراق برای دیگ های بخار است. در انواع مختلف دیگ های بخار از مشعل با ظرفیت کاری متفاوت استفاده می شود.

روش کار مشعل بدین صورت است که با تزریق سوخت از طریق ورودی و ایجاد جرقه، گرمای مورد نیاز را به صورت شعله به داخل کوره هدایت می کند. تعدادی کنترل کننده در مشعل و دیگ بخار وجود دارد که میزان و زمان هر فرآیند مشعل را کنترل می کنند. به عنوان مثال ، ترموستات دیگ بخار و کنترل بخار، که گاهی اوقات با سلول های فوتوالکتریک جایگزین می شوند، به طور خودکار باعث کار کردن یا از کار افتادن مشعل می شوند.

مشعل ها از نظر تأمین هوای احتراق به دو دسته تقسیم می شوند:

  • تأمین هوای طبیعی یا جوی
  • تأمین هوای متحرک

اکثر مشعلها جابجایی متحرک دارند، به این معنی که هوای اکسید کننده توسط فن یا دمنده تأمین می شود. در مشعلهای طبیعی یا جوی، هوای داخل کوره با فشار جو می سوزد و بنابراین جوی هستند. تفاوت در نحوه تأمین هوا در مشعل تغییراتی ایجاد می کند و استفاده از این دو سیستم را متمایز می کند.

گرمایشی – برودتی – سبک سازی آب:

سبک سازی آب یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه آب به خصوص در سیستم های تصفیه آب ورودی ساختمان است که عوامل سخت کننده آب مانند کلسیم و منیزیم را از طریق فرایند تبادل یونی از بین می برد. هدف استفاده از سیستم های سخت کننده، رفع مشکلات کلی ناشی از آب سخت است (جهت اطلاعات بیشتربه بخش: مزایا و معایب آب سخت مراجعه کنید). سختی آب باعث ایجاد رسوب در سیستم لوله کشی منزل می شود که منجر به گرفتگی لوله ها و کاهش فشار آب می شود. سختی آب همچنین به طور قابل توجهی از عمر وسایلی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، قهوه ساز و یخ ساز می کاهد. مشکلات ناشی از سختی آب با افزایش دمای آب بیشتر می شود. هرچه دمای آب بیشتر باشد، میزان رسوب کلسیم و منیزیم در آب بیشتر می شود. مشکلات زیادی در مورد آب سخت وجود دارد که برطرف کردن شان به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. اما بهترین راه برای مقابله با آن استفاده از سیستم های فشرده سازی آب است. سخت کننده با فرآیند تبادل یونی، یون های کلسیم و منیزیم را از آب خارج می کند. وقتی آب وارد مخزن حاوی مواد معدنی می شود، از بستر دانه های کروی به نام رزین عبور می کند. رزین ها به طور کلی از ماده ای پلیمری به نام پلی استایرن ساخته می شوند که با یون های سدیم شارژ می شود. دانه های رزین بار منفی دارند و یون های کلسیم و منیزیم بار مثبت دارند. از آنجا که آنها بارهای مخالف را جذب می کنند، قسمت منفی مواد معدنی موجود در آب به قسمت مثبت رزین جذب می شود. با عبور آب سخت از بستر رزین، عوامل سختی آب به درون رزین جذب می شوند، بنابراین از آب خارج می شوند. با جذب این یون ها، یون های سدیم موجود در سطح رزین در آب آزاد می شوند. بنابراین با این فرآیند آب کاملاً سخت شده و آب نرم در لوله ها جریان می یابد.

گرمایشی – برودتی – دما:

 

در اکثرمحیط های صنعتی، دما یکی از کمیت هایی است که باید کنترل یا اندازه گیری شود. دما می تواند اندازه گیری پیشرفت واکنش در یک راکتور یا اندازه گیری درصد ترکیب اجزای موجود در برج های تقطیر باشد. افزایش دما ممکن است کاتالیزورها را غیرفعال کند. از طرف دیگر، دمای پایین یا بالاتر از حد معمول ممکن است باعث از کار افتادن واکنش های شیمیایی شود. بنابراین، داشتن ابزاری که بتواند دما را اندازه گیری کرده و نتیجه را به سیستم کنترل ارسال کند، بسیار مهم است.

دماسنج ها یا درجه سنج ها ابزار دقیق برای اندازه گیری و نمایش دما هستند. از این گروه در صنعت بسیار استفاده می شود و یکی از مواردی است که در سیستم های گرمایشی و سرمایشی – نیروگاه ها – کارخانه ها و ساختمان های بزرگ و غیره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. دماسنج یا درجه سنج را می توان براساس واحدهای مختلف اندازه گیری مانند درجه سانتیگراد یا درجه فارنهایت درجه بندی کرد که معمولاً با توجه به معیارهای کشور مصرف کننده یا کشور تولید کننده درجه بندی می شوند. دماسنج های مختلفی وجود دارد. دماسنج های جیوه ای ، دماسنج های الکلی ، دماسنج های دو فلزی ، درجه سنج های گازی ، دماسنج های گازی و … نمونه هایی از این موارد هستند. یک دماسنج خوب باید دارای بدنه بیرونی محکم و از داخل دارای مکانیزم دقیق و با کیفیت باشد و به درستی کالیبره شود. تغییرات دما را در محدوده مشخص شده روی صفحه به درستی و با اصول و یکنواختی منظم، و همچنین از نظر نحوه حرکت دادن دست بدون تکان و در مسیر حرکت صاف و رو به عقب و جلو نشان دهید.

گرمایشی – برودتی – تصفیه کننده استخر:

تجهیزات استخر شنا بسته به کاربرد و مکان آنها متفاوت است، اما بیشتر استخرها از موتورخانه برای سیستم تاسیسات خود استفاده می کنند. اگر استخرها سرپوشیده یا نظامی باشد، نحوه نصب و تجهیز آنها متفاوت است. استخرهای سرباز نیازی به گرمایش و سرمایش فضا ندارند و فقط به سیستم های تصفیه آب و گرمایش نیاز است. اما در استخرهای سرپوشیده و پارک های آبی سرپوشیده باید سیستم های گرمایش و سرمایش مناسب استخر را انتخاب و در موتورخانه استخر قرار داد.

استخر شنای عمومی دارای بخش های زیر است:

سالن استخر/ استخر/ جکوزی

سونا بخار/ سونا خشک  استخر آب سرد

ورودی / رختکن

برای عملکرد بهینه این بخش ها، به سیستم نصب یکپارچه نیاز است تا بتواند محیط مناسبی را برای شناگران فراهم کند. برای رفع این نیاز، تجهیزات یکپارچه در فضایی به نام موتورخانه استخر نصب می شوند.

موتورخانه های استخر معمولی دارای تجهیزات زیر هستند:

دیگ آبگرم/ دیگ بخار

فیلتر سخت / شن و ماسه

مبدل حرارتی/ منبع مارپیچ

شیرآلات و اتصالات مخزن/ پمپ

طراحی موتورخانه استخر شامل ۳ قسمت کلی است:

قسمت اول واحد گرمایشی

قسمت دوم تصفیه آب

قسمت سوم پمپاژ

پیچ دو سردنده:

مقدار پیچ و مهره برای اتصال فلنج با توجه به تعداد سوراخ پیچ و مهره در فلنج، قطر و طول پیچ و مهره به نوع فلنج و طبقه فشار فلنج داده می شود.

طول پیچ دوسردنده در استاندارد ASME B16.5 تعریف شده است. طول برحسب اینچ برابر است با طول رزوه ای موثر که در موازات با محور، از اولین تا اولین رزوه بدون پخ ها (نقاط) اندازه گیری شده است. اولین رزوه به عنوان تقاطع قطر اصلی رزوه با پایه نقطه تعریف می شود.