فلنج

فلنج لوله چیست؟

فلنج لوله، لوله ها و اجزای یک سیستم لوله کشی را با استفاده از اتصالات پیچ و مهره و واشر متصل می کند. رایج ترین فلنج های مورد استفاده عبارتند از: فلنج گردن جوش، فلنج لغزشی، فلنج کور، فلنج جوش سوکت، فلنج رزوه ای و فلنج مشترک لبه (RTJ Flange). این نوع اتصال در فلنج لوله امکان جداسازی و جداسازی آسان برای تعمیر و نگهداری منظم را فراهم می کند. رایج ترین مشخصات برای فولاد کربنی و فلنج فولادی ضد زنگ ANSI B16.5 / ASME B16.5 است.

فلنج های فلزی معمولاً برای کاربردهای صنعتی، تجاری و سازمانی استفاده می شوند. فلنج های لوله فولادی در انواع سبک ها و کلاس های فشار موجود است. فلنج های فلزی از ۱۵۰ تا ۲۵۰۰ طبقه بندی می شوند. علاوه بر مشخص کردن کلاس فشار، فلنج های خاصی مانند فلنج گردن جوش و فلنج جوش سوکت نیز نیاز به تعیین برنامه لوله دارند. این اطمینان حاصل می کند که سوراخ لوله با سوراخ گردن جوش یا فلنج جوش سوکت مطابقت دارد.

فولاد تبار طیف گسترده ای از فلنج های لوله را در فولاد کربن، فولاد ضد زنگ و آلیاژ نیکل ارائه می دهد. ما همچنین می توانیم فلنج های ویژه مانند فلنج گردن جوش بلند، درخواست مواد ویژه و فلنج های لوله با عملکرد بالا را ارائه دهیم.

انواع فلنج لوله فولادی:

همانطور که ممکن است برای بسیاری از مردم عادی به نظر برسد، بسیاری از مشتریان می پرسند فلنج چیست؟ فولاد تبار یک ویدیوی نمایشی برای توضیح انواع فلنج ها، ویژگی های آن و نحوه استفاده از آنها در لوله ایجاد کرده است. فلنج های فلزی طبق استاندارد ASME B16.5 تولید می شوند. به این فلنج ها فلنج ANSI نیز می گویند.

شش فلنج پرمصرف وجود دارد که با نام های فلنج ANSI، فلنج ASME B16.5 نیز شناخته می شود.

ولد نک فلنج:

این نوع فلنج طوری طراحی شده است که از طریق اتصال جوش لب به لب به لوله یا تجهیزاتی که نیاز به اتصال فلنجی دارند متصل شود. گردن جوش خدمات خوبی را تحت انواع کاربردهای دما و فشار ارائه می دهد. فلنج گردن جوش باید برنامه لوله را برای سوراخ مشخص کند. با توجه به گردن جوش، این یک انتخاب محبوب در مخازن تحت فشار و ایجاد سوراخ های انسانی و غیره است. این فلنج ها به نام های ANSI Flange یا ASME B16.5 Flange نیز شناخته می شوند.

اسلیپ آن فلنج:

فلنج لغزشی به گونه ای طراحی شده است که از انتهای لوله سر بخورد. این امکان قرارگیری آسان قبل از جوشکاری را فراهم می کند. هر دو قسمت داخلی و خارجی لوله بر روی فلنج روی لغزش جوش داده می شود. تصویر سمت راست را ببینید. لوله به طور کلی در تمام طول، داخل لغزش روی فلنج وارد می شود و تنها شکافی معادل ضخامت دیواره لوله باقی می گذارد. این فلنج ها با نام های ANSI Flange یا ASME B16.5 Flange نیز شناخته می شوند

لپ جوینت فلنج:

فلنج مفاصل دور به نام فلنج سنگی ون نیز شناخته می شود. این نوع فلنج از هر دو قسمت انتهایی و فلنج تشکیل شده است. خود فلنج جوش داده نمی شود، بلکه انتهای آن از روی فلنج وارد می شود/لغزش می یابد و به لوله جوش داده می شود. این چیدمان به تراز فلنج در شرایطی که عدم تراز ممکن است مشکل باشد کمک می کند. در یک فلنج مشترک لبه، خود فلنج با سیال در تماس نیست. انتهای خرد قطعه ای است که به لوله جوش داده می شود و با سیال در تماس است. انتهای خرد در نوع A و نوع B وجود دارد. انتهای خرد نوع A رایج ترین هستند. فلنج مفصل لبه فقط در صورت صاف می آید. مردم فلنج مفصل لپ را با فلنج لغزشی اشتباه می گیرند زیرا بسیار شبیه به نظر می رسند، با این تفاوت که لبه های لپ مفصلی در پشت و یک صفحه صاف است.

تریدد فلنج:

فلنج رزوه ای را فلنج پیچی یا فلنج پیچی نیز می نامند. این نوع فلنج در جایی استفاده می شود که جوشکاری گزینه ای نباشد. فلنج رزوه ای بیشتر در کاربردهای فشار کم و لوله های کوچکتر (تا ۴ اینچ اسمی) استفاده می شود.

بلاید فلنج:

فلنج کور یک فلنج جامد بدون سوراخ یا سوراخ رزوه ای است و برای بستن انتهای لوله، اتصالات، شیرها یا تجهیزات استفاده می شود. فلنج لوله کور نیز برای تجهیزات تست فشار استفاده می شود. فلنج کور هم به صورت برآمده و هم به صورت صاف می آید.

اسپکتاکل بلایند فلنج:

فلنج کور عینک و لاین شبیه فلنج کور هستند اما به دلیل قرار گرفتن بین دو فلنج متفاوت هستند. نام کور عینک از شباهت به عینک های جفتی یا چشمی گرفته شده است. هنگامی که طرف عینک به طور کامل بسته می شود تا جریان کامل قطع شود، در حالی که انتهای دیگر برای جریان کامل باز است. در این تنظیمات پرده ها را می توان بدون نیاز به جدا کردن سیستم چرخاند. همچنین اگر خط باز یا بسته باشد، تأیید بصری می دهد.

اوریفیس فلنج:

فلنج اوریفیس یک فلنج خاص است و همیشه به صورت جفت استفاده می شود. به همراه صفحه اریفیس برای اندازه گیری جریان مایعات و گازها در سیستم لوله کشی استفاده می شود. فلنج های اوریفیس از قبل با سوراخ های کوبیده شده در لبه های فلنج برای قرار دادن لوله اندازه گیری سوراخ شده اند. فلنجی که فلنج اوریفیس را تشکیل می دهد معمولاً فلنج گردنی جوشکاری است. فلنج لغزنده و رزوه ای نیز گاهی به عنوان اتصال انتهایی استفاده می شود. در فلنج روزنه ای، لوله باید سوراخ شود تا سوراخی که از طریق آن فشار حس می شود، قرار گیرد. تصویر بالا کار فلنج دهانه را در آرایش فلنج گردن جوش نشان می دهد.

ریدیوسینگ فلنج:

یک فلنج کاهنده اندازه خط را بدون افزودن اتصالات اضافی تغییر می‌دهد. کاهش در فلنج کاهنده همیشه ناگهانی است در مقایسه با کاهشی که می توان با کاهنده جوش لب به لب هم مرکز به دست آورد. فلنج کاهنده معمولاً به صورت فلنج کاهنده رزوه ای یا فلنج کاهنده لغزشی در دسترس است. یک لغزش ۶ در ۴ اینچی روی فلنج دارای ابعاد فلنج (قطر بیرونی، قطر دایره پیچ) یک فلنج ۶ اینچی است اما سوراخ یک فلنج ۴ اینچی. این به آن اجازه می دهد تا از طریق اتصال فلنجی به یک لوله ۶ اینچی جفت شود اما به جای آن یک لوله ۴ اینچی وصل شود.

صورت های فلنج لوله:

صفحه فلنج وسیله ای برای جفت کردن فلنج با عنصر آب بندی، معمولاً یک واشر، فراهم می کند. با وجود اینکه انواع چهره های زیادی وجود دارد، رایج ترین انواع صورت فلنجی به شرح زیر است.

 • چهره مطرح
 • صورت صاف
 • لپ مفصل
 • مفصل حلقه
 • زبان و بیشه

 

دو نوع فینیش صورت فلنج برای فلنج های صورت برجسته و فلنج صورت صاف وجود دارد.

 

 • پرداخت صاف
 • روکش دندانه دار (شیارهای متحدالمرکز دندانه دار، شیارهای مارپیچی دندانه دار)

 

هر دو روکش دندانه دار دارای شیارهایی به عمق ۱/۱۶ اینچ با ۲۴ تا ۶۰ شیار در هر اینچ هستند.

ریزد فیس:

انتهای پشت فلنج صورت برجسته دارای لبه ای است که برای کلاس های فشار ۱۵۰#، ۳۰۰# و ۶۰۰# ۱/۱۶ اینچ ارتفاع دارد. برای فلنج ۹۰۰# یا بالاتر، لبه ۱/۴ اینچ ضخامت دارد. تصویر بالا یک فلنج صورت برجسته را نشان می دهد.

فلت فیس:

انتهای پشت فلنج صورت صاف، صاف است. گاهی اوقات مردم آن را با فلنج مفصل دامی اشتباه می گیرند، با این حال فلنج صورت صاف لبه های گردی روی سوراخ ندارد. تصویر بالا نمونه ای از فلنج صفحه صاف است. برای مشاهده تفاوت، آن را با تصویر از فلنج فلنج برجسته مقایسه کرد. صفحه تخت معمولاً بر روی فلنج های چدنی و به عنوان فلنج جفت کننده پمپ ها و شیرها در کاربردهای کم فشار استفاده می شود.

رینگ جوینت:

طراحی صورت مشترک حلقه دارای یک شیار شیاردار است که در آن یک واشر حلقه فلزی برای ایجاد مهر و موم با فلنج جفت‌گیری وارد می‌شود. حلقه فلزی به شکل بیضی یا هشت ضلعی موجود است. متداول ترین ماده برای واشر حلقه حلقه فولاد ضد زنگ ۳۱۶ است که آن را برای کاربردهای خورنده ایده آل می کند. تصویر بالا واشرهای نوع حلقه و پایان شیار مفصل حلقه روی فلنج را نشان می دهد.

لپ جوینت فیس:

روی فلنج مفصل لپ استفاده می شود. به نظر می رسد شبیه فلنج صورت صاف است اما دارای یک شیار در سوراخ برای جفت گیری انتهای خرد است.

تانگ و گروو:

سطح زبانه و شیار دارای ناحیه تماس کوچکی برای عنصر آب بندی است که تحت بارگذاری کم پیچ، فشرده سازی واشر خوب را فراهم می کند. شیار شیار مانند یک شیار سنگ زنی عمل می کند و وسیله ای مناسب برای مهار واشر فراهم می کند. این در شرایط اعمال فشار بالا ایده آل است. تصویر بالا زبانه و فلنج صورت شیار را نشان می دهد.

فلنج سازی:

علامت گذاری فلنج توسط کدهای ANSI ASME کنترل می شود. علامت گذاری فلنج شامل؛

 

 • نام سازنده
 • اندازه اسمی لوله
 • کلاس فشار فلنج
 • تعیین مواد
 • شماره حرارتی

فلنج بلت:

تصویر بالا محاسبه طول گل میخ فلنج را نشان می دهد.

مواد فلنج لوله:

فلنج کربن فولادی A105:

شرح

 

این استاندارد اجزای لوله‌کشی فولاد کربنی فورج شده را برای سرویس‌های محیطی و دمای بالاتر در سیستم‌های فشار پوشش می‌دهد. فلنج ها یا به ابعادی که خریدار مشخص کرده یا با مشخصات ابعادی مانند ASME 16.5 و API 6A سفارش داده می شوند. فورجینگ های ساخته شده با ASTM A105 معمولاً به حداکثر وزن ۱۰۰۰۰ پوند محدود می شوند.

 

مشخصات فنی

 

ASTM: A105

ASME: SA105, B16.5

NACE: MRO175

MSS: SP 44

 

ترکیب شیمیایی

 • مجموع مس، نیکل، نیوبیم، مولیبدن و وانادیوم نباید بیش از ۱.۰۰٪ باشد.
 • مجموع نیوبیم و مولیبدن نباید از ۰.۳۲ درصد تجاوز کند.

 

توجه: به ازای هر کاهش ۰.۰۱% کمتر از حداکثر کربن تعیین شده (۰.۳۵%)، افزایش ۰.۰۶% منگنز بالاتر از حداکثر تعیین شده (۱.۰۵%) حداکثر تا ۱.۳۵% مجاز خواهد بود.

 

الزامات کششی:

 

مقاومت کششی: (KSI) = 70

قدرت بازده: (KSI) = 36

(KSI با ضرب در ۶.۸۹۵ به MPA {مگاپاسکال} تبدیل می شود)

 

برنامه معمولی:

 

 • صنایع شیمیایی و وابسته
 • تانک ها
 • دریچه ها
 • مخازن تحت فشار و لوله برای فرآیندهای مختلف

فلنج فولادی ضد زنگ - ۳۱۶/۳۱۶L (UNS S31600/S31603):

شرح

 

نوع ۳۱۶ یک فولاد مولیبدنی است که مقاومت آن در برابر حفره شدن توسط محلول های حاوی کلرید و سایر هالیدها بهبود یافته است. علاوه بر این، مقاومت کششی، خزشی و گسیختگی بسیار خوبی را در دماهای بالا ارائه می دهد. نوع ۳۱۶ در آلیاژهای کم کربن (۳۱۶L) و کربن بالا (۳۱۶H) موجود است.

 

مشخصات فنی

 

ASTM: A312, A376, A358, A269, A249, A403, A182, A351, A479, A276

ASME: SA312, SA376, SA358, SA269, SA249, SA182, SA276, SA403, SA479, SA351

 

ترکیب شیمیایی

الزامات کششی:

 

مقاومت کششی: (KSI) = 70

قدرت بازده: (KSI) = 25

(KSI با ضرب در ۶.۸۹۵ به MPA {مگاپاسکال} تبدیل می شود)

 

برنامه معمولی:

 

 • هسته ای، فرآوری شیمیایی، لاستیک، خمیر/کاغذ پلاستیک، صنایع داروسازی و نساجی
 • مبدل های حرارتی، کندانسور و اوپراتور

فلنج فولادی ضد زنگ - ۳۰۴/۳۰۴L (UNS S30400/S30403):

شرح

۳۰۴ stainless یک نسخه کم کربن (۰.۰۸٪ حداکثر) از پایه ۱۸-۸ است که با نام ۳۰۲ نیز شناخته می شود. نوع ۳۰۲ دارای ۱۸٪ کروم و ۸٪ نیکل است. تیپ ۳۰۴ به دلیل محتوای کربن پایین تر از ۳۰۲ استحکام کمی دارد. نوع ۳۰۴ در کاربردهای جوشکاری استفاده می شود، زیرا کربن کم اجازه می دهد تا مقداری قرار گرفتن در محدوده بارش کاربید ۸۰۰ درجه فارنهایت -۱۵۰۰ درجه فارنهایت بدون نیاز به عملیات پس از بازپخت. با این حال، شدت محیط های خورنده ممکن است نیاز به بازپخت پس از جوشکاری یا استفاده از ۳۰۴L داشته باشد. نوع ۳۰۴L دارای محتوای کربن ۰.۰۳٪ یا کمتر است.

 

مشخصات فنی

 

ASTM: A312, A376, A358, A269, A249, A403, A182, A351

ASME: SA312, SA376, SA358, SA269, SA249, SA403, SA182, SA351

ترکیب شیمیایی

الزامات کششی:

 

مقاومت کششی: (KSI) = 70

قدرت بازده: (KSI) = 25

(KSI با ضرب در ۶.۸۹۵ به MPA {مگاپاسکال} تبدیل می شود)

 

برنامه معمولی:

 

 • سیستم های بهداشتی
 • فرآوری لبنیات و مواد غذایی
 • مبدل های حرارتی، اواپراتور
 • آبگرمکن ها را تغذیه کنید

تفاوت بین فلنج کلاس ۱۵۰، کلاس ۳۰۰ و کلاس ۶۰۰ چیست؟

ویدئوی زیر تفاوت بین کلاس های مختلف فلنج را با استفاده از فلنج روی فلنج به عنوان مثال نشان می دهد. همین اصل برای فلنج گردن جوش، فلنج کور یا هر فلنج دیگری که طبق استاندارد ASME B16.5 ساخته شده است، اعمال می شود.

ما این سوال را از مشتریانی که تازه وارد صنعت لوله کشی می شوند بسیار دریافت می کنیم. فلنج های لوله فولادی بر اساس استاندارد ASME B16.5 طبقه بندی می شوند. درجه بندی فشار فلنج از ۱۵۰# تا ۲۵۰۰# متغیر است. عبارت “lb”، “class” و “#” به جای یکدیگر برای تعیین درجه فشار فلنج استفاده می شود. واقعیت این است که ۱۵۰ پوند هیچ ارتباطی با ۱۵۰ psi ندارد و همچنین ۳۰۰ یا ۶۰۰ پوند با رتبه فشار ۳۰۰ یا ۶۰۰ psi ارتباطی ندارد. درجه فشار فلنج به مواد (A105، ضد زنگ، آلیاژ نیکل و غیره)، شرایط عملیات حرارتی و “کلاس” فشار بستگی دارد. در اینجا ما از اصطلاح “کلاس” استفاده می کنیم تا آن را با “رتبه بندی” فشار اشتباه نگیریم. بنابراین، فلنج کلاس ۱۵۰ یا فلنج کلاس ۱۵۰ ASME B16.5 چیست، به عنوان سوالی که توسط بسیاری از مشتریان مطرح شده است.

 

ابتدا اجازه می دهد تا درجه بندی فشار فلنج لوله فولادی را روشن کنیم. جدول زیر درجه فشار و دمای فلنج فولاد کربنی A105 را نشان می دهد.

همانطور که می بینید فشار با افزایش دما کاهش می یابد و هیچ ارتباط واقعی با “کلاس” فشار ندارد.

مشخصات صنعت برای فلنج لوله:

قبل از اینکه به انواع مختلف فلنج بپردازیم، مهم است که مشخصات صنعتی که با آن مطابقت دارد را درک کنیم. بنابراین فلنج ANSI، فلنج AWWA و فلنج ASME چیست؟ تفاوت بین فلنج ANSI و فلنج ASME چیست؟ تفاوت بین فلنج سری A و سری B چیست؟ ما به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

چهار نوع استاندارد صنعتی وجود دارد که انواع فلنج های مختلف را پوشش می دهد:

 

 • فلنج ANSI که فلنج ASME B5 نیز نامیده می شود
 • فلنج ASME که فلنج ASME B47 نیز نامیده می شود (سری A و سری B)
 • فلنج استاندارد صنعت (فلنج ASME B1)
 • فلنج AWWA

مشخصات فلنج ANSI 16.5 / ASME B16.5:

فلنج لوله و اتصالات فلنج دار ASME B16.5 اندازه های پوششی از ۱/۲ اینچ اسمی تا ۲۴ اینچ اسمی را پوشش می دهد. این استاندارد فشار، دما، مواد، تحمل، ابعاد، آزمایش و علامت گذاری فلنج را پوشش می دهد. فشار طبقه بندی شده در ASME B16.5 عبارتند از: ۱۵۰#، ۳۰۰#، ۶۰۰#، ۹۰۰# و ۱۵۰۰# برای سایزهای تا ۱۰ اینچ اسمی و ۲۵۰۰# برای سایزهای ۱۲ اینچ تا ۲۴ اینچ.

 

استاندارد ASME B16.5 محدود به فلنج های ساخته شده از مواد ریخته گری یا آهنگری است.

مشخصات فلنج ASME B16.47 سری A و سری B:

ASME B16.47 فلنج های فولادی با قطر بزرگ از اندازه لوله های اسمی ۲۶ تا ۶۰ اینچ را پوشش می دهد. دو نوع فلن B16.47 سری A و سری B وجود دارد که هر دو دارای ابعاد کمی متفاوت هستند مانند ضخامت، قطر دایره پیچ و تعداد سوراخ های پیچ. کلاس فشار تحت پوشش B16.47 کلاس ۷۵، ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۹۰۰# است. روکش استاندارد فلنج های ساخته شده از مواد ریخته گری، آهنگری یا صفحه ای (فقط برای فلنج کور).

تفاوت بین فلنج های ASME B16.47 سری A و سری B (API605) چیست؟

 

استاندارد ASME B16.5 فلنج‌های لوله فولادی و اتصالات فلنجی از NPS 1/2 تا NPS 24 متریک/اینچ در کلاس فشار ۱۵۰ تا کلاس ۲۵۰۰ را پوشش می‌دهد. این استاندارد درجه‌بندی فشار-دما، مواد، ابعاد، تحمل‌ها، علامت‌گذاری، آزمایش و روش‌ها را پوشش می‌دهد. تعیین دهانه برای فلنج لوله و اتصالات فلنجی. دو فلنج بسیار مهم مانند فلنج گردن جوش و فلنج کور در سیستم های لوله کشی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اصطلاح “B16.5” یا “B16 5” قابل تعویض است و به همان استاندارد اشاره دارد. با این حال، استاندارد ASME B16 5 (ANSI B16 5) فقط تا اندازه ۲۴ اینچ را پوشش می دهد. برای اندازه‌های بزرگ‌تر، استاندارد ASME B16.47 درجه‌بندی فشار-دما، مواد، ابعاد، تحمل‌ها، علامت‌گذاری و آزمایش فلنج‌های لوله در اندازه‌های NPS 26 تا NPS 60 و در طبقه‌بندی‌های ۷۵، ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۹۰۰.

با این حال، استاندارد ASME B16.47 بیشتر به ASME B16.47 سری A و ASME B16.47 سری B برای فلنج Blind و فلنج Weldneck تقسیم می شود. فلنج سری B قبلاً با نام فلنج API 605 نیز شناخته می شد. اصطلاح B16.47 یا B 16 47 یا ANSI B 16 47 همه به جای یکدیگر استفاده می شوند و به یک استاندارد اشاره دارند.

استاندارد ASME B16.47 شامل MSS SP-44: فلنج های لوله فولادی و API 605: فلنج های با قطر بزرگ برای فولاد کربنی است. از این رو فلنج های MSS SP44 معادل فلنج های سری A هستند در حالی که فلنج های API 605 معادل فلنج های سری B هستند. مواد تحت پوشش این استاندارد مانند ASME / ANSI B16.5 هستند به جز آلیاژهای نیکل. آنها همچنین دارای درجه دمای فشار مشابه با فلنج های B16.5 هستند.

 

بنابراین تفاوت بین فلنج های ASME B16.47 سری A و سری B (API605) چیست؟

 

فلنج‌های سری A ASME B16 47 بسیار ضخیم‌تر، سنگین‌تر و قوی‌تر از فلنج‌های سری B برای فشار و اندازه یکسان هستند. فلنج سری A نسبت به فلنج سری B می تواند بار خارجی بیشتری را تحمل کند. فلنج های ASME B16.47 سری B نسبت به فلنج های سری A به بست های کوچکتر، در تعداد بیشتری نیاز دارند. آنها همچنین قطر دایره پیچ کوچکتری نسبت به فلنج های سری A دارند. قطر دایره پیچ کوچکتر باعث حرکت کمتر فلنج پس از نصب می شود. هر دو استاندارد سری A و سری B فلنج های گردن جوش و فلنج های کور را در نوع صورت برجسته (RF) تعریف می کنند، اما فقط سری A فلنج های اتصال حلقه ای (RTJ) را از کلاس ۳۰۰ تا کلاس ۹۰۰ در این استاندارد تعریف می کند. از نظر قیمت، فلنج های ASME B16.47 سری A گران تر از فلنج های ASME B16 47 سری B هستند.

 

اکثر کاربران یا طراحان لوله کشی ممکن است فلنج های سری A را برای خط لوله یا تجهیزات جدید انتخاب کنند. اما اگر در حال انجام برخی تعمیرات، کارهای تعویض یا طراحی لوله کشی غیر بحرانی هستید، فلنج های سری B محبوب تر هستند.

 

نتیجه گیری: فلنج های گردن جوش استاندارد، لغزش، کور و غیره توسط استاندارد B16.5 برای سایزهای تا ۲۴ اینچ نامی پوشش داده می شوند. فلنج ها فلنج سری A سنگین تر، ضخیم تر و هزینه بیشتری دارد، در حالی که فلنج سری B دارای سوراخ های پیچ بیشتری است و سبک تر از سری A است. فلنج های API605 و فلنج های سری B یکسان هستند.

فلنج استاندارد صنعت (فلنج ASME B16.1):

هیچ استاندارد ملی یا نهاد حاکمه ای فلنج استاندارد صنعت را کنترل نمی کند. ابعاد و جنس فلنج استاندارد صنعت پس از سالها تمرین “متداول” در صنعت پذیرفته شده است. توجه به این نکته مهم است که اندازه و جنس فلنج استاندارد صنعتی توسط استاندارد ASME B16.1 که استانداردی برای فلنج و اتصالات فلنجی لوله‌های چدنی کلاس ۲۵، ۱۲۵ و ۲۵۰ است، پوشش داده می‌شود. رتبه بندی فشار فلنج صنعتی با استاندارد کلاس E جدول ۴ AWWA مطابقت دارد. در اندازه های کوچکتر از ۲۴ اینچ فلنج استاندارد صنعتی نیز با فلنج های B16.5 مطابقت دارد.

فلنج AWWA:

این استاندارد فلنج های لغزنده و کور را برای سرویس آبرسانی در اندازه های اسمی ۴ تا ۱۴۴ اینچ (۱۰۰ میلی متر تا ۳۶۰۰ میلی متر) پوشش می دهد.

 

تفاوت بین فلنج ANSI و AWWA:

 

قبلاً توضیح دادیم که فلنج ANSI به معنای فلنج ASME B16.5 است. استاندارد ANSI و AWWA برای فلنج ها از چندین جهت متفاوت است. استاندارد AWWA برای استفاده از آب آشامیدنی در نظر گرفته شده است. در جایی که استاندارد ANSI/ASME برای کاربرد صنعتی در نظر گرفته شده است. رتبه بندی فلنج AWWA فقط در دمای اتمسفر قابل استفاده است در حالی که رتبه بندی ANSI از -۲۰ درجه فارنهایت تا ۱۵۰۰ درجه فارنهایت را پوشش می دهد.

 

 این دو استاندارد همچنین در حوزه کاربرد متفاوت هستند. استاندارد ANSI شامل اطلاعاتی برای جوشکاری اتصالات کمکی است در حالی که AWWA تاسیسات را پوشش نمی دهد. استاندارد AWWA فقط فلنج هاب، حلقه، کور و رزوه ای را پوشش می دهد در حالی که استاندارد ANSI دارای انواع بیشتری مانند گردن جوش، اتصال لبه، فلنج جوش سوکت و غیره است.

استانداردهای پوشش فلنج های AWWA و ANSI عبارتند از:

 

 • ANSI/AWWA C115/A15-99: «استاندارد ملی آمریکا برای لوله‌های داکتیل-آهن فلنج دار با فلنج‌های رزوه‌دار چدنی یا خاکستری»
 • ANSI/AWWA C207-94: «استاندارد AWWA برای فلنج‌های لوله فولادی برای خدمات آبرسانی – اندازه‌های ۴ اینچ. از طریق ۱۴۴ اینچ.
 • ANSI / ASME B5-1981: “فلنج های لوله و اتصالات فلنج”.

گسکت فلنج لوله:

گسکت فلنج لوله فولادی برای ایجاد آب بندی بین دو صفحه فلنج استفاده می شود. صفحه فلنج در نشیمنگاه مهر و موم عمل می کند و واشر فلنج بین دو فلنج، با فشرده سازی پیچ، فشرده می شود تا تمام بی نظمی های صفحه فلنج را پر کند و یک مهر و موم ایجاد کند. گسگت بر اساس شرایط عملیاتی مانند فشار، دما و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی انتخاب می شود. گسکتها در سه نوع زیر موجود هستند:

 

 • واشر تمام صورت: تمام سطح فلنج را می پوشاند. به طور کلی در فلنج های صفحه صاف استفاده می شود
 • گسکت حلقه تخت: فقط سطح آب بندی یا سطح برجسته فلنج را می پوشاند.
 • گسکت حلقه فلزی: طراحی شده برای نصب در فلنج های RTJ.

تولید کنندگان فلنج و کشور مبدا:

واردات تایید نشده:

فولاد تبار طیف گسترده ای از فلنج ها را در همه محدوده های قیمتی حمل می کند. ارزان ترین فلنج های ما وارداتی عمومی هستند، عمدتاً از هند. آنها توسط تولید کنندگان مختلف ساخته شده اند و مطابق با استانداردهای صنعتی مانند B16.5، B16.47 و غیره هستند. اکثر این تولید کنندگان دارای گواهینامه ISO 9001 با سیستم کیفیت در محل هستند. این فلنج ها دارای گواهی تست مواد برای قابلیت ردیابی هستند. واردات ژنریک ۴۰ درصد از کل فروش فلنج در صنعت را تشکیل می دهد.

واردات تایید شده:

واردات تایید شده شامل تولیدکنندگان فلنج می باشد که پس از بررسی سیستم کیفیت و امکانات ساخت آنها توسط کاربران نهایی مختلف تایید شده است. این شامل سازندگانی از اروپا، کره و کشورهای حاشیه اقیانوس آرام می شود. تولیدکنندگان فلنج تایید شده قابل توجه عبارتند از:

 

 • Bebitz آلمان
 • متالفار ایتالیا
 • گالپرتی آمریکا / ایتالیا
 • Technoforge ایتالیا
 • اولما اسپانیا

فلنج داخلی:

فلنج داخلی توسط تولید کنندگان در ایالات متحده ساخته شده است و فلنج با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود. آنها در لیست تأیید شده تقریباً همه کاربران نهایی هستند. یک فلنج داخلی به طور کلی ۴۰ درصد قیمت بالاتری نسبت به فلنج های تایید شده و غیرمجاز دارد. تولید کنندگان داخلی عبارتند از:

 

 • Weldbend
 • کرکائو
 • فلنج ملی
 • بولتکس
 • فلنج ماس
 • لوله هسته
 • فلنج ساحلی
 • فلنج فدرال
 • فلنج دقیق
 • فلنج بوفالو
 • فلنج تگزاس

رونوشت تصویری برای تفاوت بین ۱۵۰، ۳۰۰ و ۶۰۰ # فلنج:

امروز ما در مورد لغزش روی فلنج و درجه بندی فشارهای مختلف فلنج صحبت خواهیم کرد، ما از لغزش روی فلنج به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد. این یک لغزش صورت برآمده ۲ اینچی روی فلنج است و می توانید ببینید که روی لوله ۲ اینچی می رود، این یک نمونه لوله ۲ اینچی است. درست اینجا می رود و بعد شما آن را جوش می دهید. وقتی در مورد فلنج صورت برجسته صحبت می کنیم، در مورد لبه ۱/۱۶ در انتهای پشت صحبت می کنیم که می توانید همینجا ببینید. همان فلنج، اگر در صورت صاف باشد، لبه‌ای در پشت وجود ندارد و می‌توانید تفاوت بین یک صورت برجسته و یک فلنج صاف را ببینید.

 

همه فلنج ها دارای یک علامت در کناره هستند، و شما می توانید در اینجا، اندازه فلنج، درجه فشار، مشخصات آن و کشور مبدا را بخوانید. تفاوت بین ۱۵۰ پوند و ۳۰۰ پوند و فلنج ۶۰۰ پوندی عمدتاً در قطر بیرونی، تعداد پیچ ​​ها و دایره پیچ است. این یک فلنج ۳۰۰ پوندی است که روی آن لغزنده صورت برجسته است. می توانید ببینید که روی یک لوله ۲ اینچی می رود، زیرا یک فلنج ۲ اینچی است، اما پیچ های بیشتری دارد، می توانید همینجا ببینید. اندازه پیچ برای این فلنج ۲ اینچی ثابت می ماند، اندازه پیچ ۵/۸ است، اما تعداد پیچ ​​ها بیشتر است، از ۴ به ۸ پیچ رسید.

 

همین مورد، اگر از فلنج ۳۰۰ به ۶۰۰ پوند بپرید، دوباره، این برای ۲ اینچ است، می توانید همینجا ببینید. این قسمت ثابت می ماند. این قطر بیرونی کمی بزرگتر است، این دایره پیچ کمی بزرگتر است، فلنج ضخیم تر است، اگر آن را با این یکی مقایسه کنید، می توانید همینجا ببینید، ۳۰۰ پوند، اما اگر آن را با ۱۵۰ پوند مقایسه کنید، می توانید ۶۰۰ پوند را ببینید. بسیار ضخیم تر است همچنین این تفاوت را بدانید که برای ۱۵۰ پوند و ۳۰۰ پوند، صورت برآمده ۱/۱۶ است، اما وقتی به ۶۰۰ پوند می روید، صورت برآمده حدود یک چهارم اینچ است، در قسمت پشتی بسیار ضخیم تر است.

 

به طور خلاصه، تفاوت اصلی بین فلنج ۱۵۰ پوندی، ۳۰۰ پوندی و فلنج ۶۰۰ پوندی تعداد تغییرات پیچ، تغییر قطر بیرونی، تغییر قطر دایره پررنگ و ضخیم شدن فلنج است.

رونوشت ویدئویی برای انواع فلنج:

امروز در مورد فلنج های مختلف مانند فلنج گردن جوش، فلنج بر روی فلنج و فلنج کور و غیره صحبت خواهیم کرد. اینها همه فلنج های لوله فولادی هستند. این فلنج لغزنده است و فلنج ۲ اینچی ۱۵۰ پوندی است. تمام فلنج هایی که امروز با هدف این ویدیو به شما نشان می دهیم فلنج های ۱۵۰ پوندی هستند. فلنج ۲ اینچی، این یک نمونه لوله ۲ اینچی است، و می بینید که لغزش روی فلنج ساده ترین است، فقط آن را بلغزانید و سپس آن را جوش می دهید. این یک فلنج صورت برجسته است، و فلنج صورت برجسته، در پشت فلنج، درست در اینجا، می توانید ببینید که یک لبه دارد، یک لبه ۱/۱۶ اینچی. این هم یک فلنج روی فلنج است، اما این یک صفحه صاف است و ما به عنوان مثال به شما نشان می دهیم که این صفحه برآمده ندارد، این یک فلنج روی فلنج است.

 

این یک فلنج ۲ اینچی است، اما این یک فلنج لوله رزوه ای است. رزوه های لوله را می توانید اینجا ببینید. اگر یک لوله ۲ اینچی دارید و روی آن رزوه ای دارید، آن را به سادگی رزوه می کنید. این تنها تفاوت بین فلنج یا فلنج رزوه دار است. باز هم، این نیز یک صورت برجسته است، بنابراین دارای یک لب ۱/۱۶ در پشت است. فلنج رزوه ای ۱۵۰ پوندی ۲ اینچی.

این فلنج جوش سوکتی است. ۲ اینچ، صورت برجسته، فلنج جوشی ۱۵۰ پوندی. به یاد داشته باشید، همه فلنج ها در اینجا دارای مهر هستند که اندازه، درجه فشار، کشور مبدا، مشخصات، مواد را نشان می دهد. فلنج جوش سوکت، اگر دقیقاً اینجا را ببینید، یک سوکت کوچک دارد. لوله در اینجا وارد می شود و در سوکت قرار می گیرد و سپس می توانید آن را جوش دهید. شما می توانید از قسمت پشتی آن را ببینید، این یک لوله استاندارد است، این یک فلنج جوشی سوکت مته سوراخ استاندارد است، و از قسمت پشت بسیار هم سطح است.

 

در فلنج جوش سوکت، باید برنامه لوله را مشخص کنید. جدول زمانی لوله، این یک لوله اسمی ۲ اینچی است، و این یک لوله استاندارد است، و این یک فلنج جوش سوکت برنامه زمانی استاندارد است. برنامه لوله و سوراخ فلنج جوش سوکت باید با هم مطابقت داشته باشد تا هیچ صورت برجسته و برآمدگی در قسمت پشتی وجود نداشته باشد. تفاوت بین فلنج جوش سوکتی که دارای سوراخ ۴۰ یا جدول ۸۰ است این است که این سوراخ داخلی تغییر می کند تا با سوراخ لوله مطابقت داشته باشد. این چیزی است که شما سعی می کنید انجام دهید.

 

به یاد داشته باشید، در فلنج جوش سوکت، به غیر از اینکه مشخص کنید ۱۵۰ پوند است یا ۳۰۰ پوند، باید ذکر کنید که آیا برای برنامه ۴۰، جدول ۸۰، برنامه ۱۲۰، جدول ۱۶۰ است، برنامه زمانی لوله کجاست. شما سعی می کنید از این فلنج جوش سوکت استفاده کنید.

 

این یک فلنج گردن جوش است، این یک فلنج بسیار محبوب است، افراد زیادی از آن استفاده می کنند. باز هم همانطور که از نامش می‌گوید، در اینجا گردن جوش دارد. فلنج ۱۵۰ پوندی، چهار پیچ دارد، باز هم صورت برآمده، یک لبه کوچک در پشت، مهر و موم در کنار. نحوه استفاده از فلنج گردن جوش به این صورت است که شما یک لوله می گیرید، دوباره این یک لوله ۲ اینچی است و شما باید یک اریب داشته باشید. این اریب ندارد، اما اگر در حال نصب هستید، یک اریب خواهید داشت، و سپس آن را درست به همین شکل بالا می‌زنید و سپس جوش می‌زنید. به این ترتیب نصب می شود و به آن فلنج گردن جوش می گویند، این گردن فلنج است.

 

در قسمت جوش نیز باید حفره را مشخص کنید، بنابراین اگر برنامه را مشخص کنید، چه برای برنامه ۴۰ باشد، چه برنامه ۸۰ و غیره، اندازه سوراخ را در اینجا تعیین می کند. باز هم، این نیز این است که وقتی آن را جوش دادید، نمی خواهید لوله شما ضخیم تر از فلنج باشد. که برای جریان خوب نخواهد بود. هنگامی که زمانبندی مناسب فلنج را که با برنامه لوله مطابقت دارد مشخص کنید، اگر از داخل نگاه کنید، تقریباً صاف می شود. شما نمی توانید هیچ لبه ای را که بیرون زده است ببینید. فلنج لوله گردن جوش.

 

این یک فلنج مفصل لپ است. تفاوت فلنج لپ مفصل با فلنج لغزشی، من می خواهم فلنج لغزشی را به شما نشان دهم که بسیار شبیه به نظر می رسد. از بیرون تقریباً یکسان به نظر می رسد. اما شما به پشت نگاه کنید، شعاع کمی دارد و همین جا انتهای کمی دارد. برخی افراد آن را اشتباه می گیرند که این یک فلنج صاف است. این نیست. اگر به تفاوت نگاه کنید، اگر فقط به پشت نگاه کنید، خواهید دید که این تفاوت دارد زیرا شعاع کمی دارد. من همین الان به شما نشان خواهم داد که چرا شعاع کمی دارد، آن فلنج مفصل دامان.

 

به عنوان مثال، من همان فلنج را در فولاد ضد زنگ دارم، این فلنج استیل ۳۰۴ است. هر زمان که از فلنج مفصلی استفاده می‌کنید، از انتهای خرد استفاده می‌کنید. شعاع برای انتهای خرد است، بنابراین شما این کار را انجام می‌دهید و به همین دلیل است که به آن فلنج مفصلی می‌گویند. شما باید یک انتهای خرد داشته باشید و این همان شعاع کوچک است.

این یک فلنج کور است و همانطور که از نامش مشخص است، هیچ سوراخی در آن وجود ندارد، فقط یک فلنج کور است. باز هم، ۲ اینچ، ۱۵۰ پوند، فلنج کور، بدون سوراخ در آن. این یک ۲ اینچ است. باز هم، سخت است که بفهمیم چگونه ۲ اینچ روی آن قرار می گیرد، اما قطر بیرونی با فلنج ۲ اینچی مطابقت دارد.

 

این نمونه دیگری از فلنج فولادی ضد زنگ است. ما هر دو فلنج فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، آلیاژ نیکل را حمل می کنیم و این فلنج ۳۰۴ است. این نیز در ۳۱۶ موجود است. این ماده فورج A105 است که در A105 نرمال نیز موجود است، فقط باید مشخص کنید چه فلنجی می خواهید.

شیرجه به مواد خاص فلنج:

در بالا در مورد انواع فلنج معمولی مانند فلنج A105، فلنج فولادی ضد زنگ ۳۱۶ و ۳۰۴ صحبت کردیم. این فلنج ها ۸۰ درصد تقاضای فلنج را تشکیل می دهند. با این حال، کاربردهای ویژه‌ای در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی وجود دارد که در آن به دلیل خوردگی، دمای پایین یا فشار بالا، شیمی مواد مقاوم‌تری مورد نیاز است. در زیر به مواد فلنج مخصوصی می پردازیم که در فلنج های B16.5 و B16.47 استفاده می شود.

فلنج های فولادی کربنی با دمای پایین (دمای پایین):

A350 LF1، LF2 و LF3 فلنج های فولادی کربن کم دما هستند که معمولاً در بازار موجود هستند.

 

آنها برای استفاده تا -۲۰ درجه فارنهایت برای فلنج LF1، -۵۰ درجه فارنهایت برای فلنج LF2 و -۱۵۰ درجه فارنهایت برای فلنج LF3 مناسب هستند.

 

رایج ترین فلنج با دمای پایین فلنج A350 LF2 است. LF2 بسیار شبیه فلنج A105 است اما برای چقرمگی برای تست charpy V-Notch در دمای -۵۰F آزمایش شده است.

 

۳۵۰ LF2 یک ماده اتصال فولاد کربنی است که بسیار شبیه به A105 است که در کاربردهای صنعتی عمومی استفاده می شود و می تواند تا ۴۶- فارنهایت خدمات مداوم را تحمل کند. این ماده در شرایط عادی عرضه شده و سپس Charpy V-Notch در دمای -۵۰F تست شده است.

 

اغلب اصطلاحی که برای “فلنج کم دما” استفاده می شود به معنای فلنج A350 LF2 است، مگر اینکه طور دیگری مشخص شده باشد.

فلنج فولادی کربن با بازده بالا:

مشخصات ASTM A694 آهنگری کربن و فولاد آلیاژی برای فلنج ها، اتصالات و سایر کاربردهای انتقال فشار بالا را پوشش می دهد. این مشخصات مواد مورد استفاده در سر چاه های فشار قوی، لوله کشی فشار و منیفولد تجهیزات را پوشش می دهد.

 

فلنج های پربازده A694 در F42، F46، F48، F50، F52، F56، F60، F65، F70 موجود هستند. دو رقم آخر نشان دهنده قدرت تسلیم بر حسب Ksi است. به عنوان مثال یک فلنج F50 دارای قدرت تسلیم ۵۰ ksi در مقایسه با تسلیم ۳۶ ksi فلنج معمولی A105 است. استحکام تسلیم بالا در کاربردهای فشار بالا و دمای بالا بسیار مهم است.

فلنج کروم آلیاژی (فلنج کروم):

مشخصات A182 / SA182 فلنج ها، سوپاپ ها و اتصالات فورج شده با آلیاژ کم و فولاد ضد زنگ را پوشش می دهد.

 

Chrom moly مخفف Chromium Molybdenum Steel است. این دارای استحکام کششی و چکش خواری بالا، همراه با جوش پذیری خوب است. فلنج‌های کروم نسبت به فلنج‌های فولادی ضد زنگ معمولی مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارند، اما استحکام کششی و نسبت وزن به استحکام بالاتری دارند.