فولاد ضد زنگ چگونه ساخته میشود؟

ساخت فولاد ضدزنگ

موارد استفاده فولاد ضدزنگ در صنعت

فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت عالی در برابر خوردگی شناخته شده است.

این بخش جدایی ناپذیر از زندگی مدرن است و در شاخه های متفاوتی از جمله صنایع سنگین ، معماری ، تولید خودرو ، جراحی و دندانپزشکی استفاده می‌شود. در این مقاله به مراحل ساخت فولاد ضد زنگ می‌پردازیم.

 

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ آهن با عناصر اضافی مانند کروم ، نیکل ، سیلیکون ، منگنز ، نیتروژن و کربن است. خواص آلیاژ نهایی را میتوان با تغییر مقادیر عناصر مختلف تنظیم کرد.

 

کروم برای تولید فولاد ضد زنگ ضروری است. در واقع هیچ جایگزین مناسبی وجود ندارد کروم یک عنصر انتقال سخت و مقاوم در برابر خوردگی است که به فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی میدهد.

به طور کلی، هرچه مقدار کروم بیشتر باشد، فولاد مقاومت بیشتری نسبت به خورگی دارد.

 

اگر اطلاعات بیشتری راجع به فولاد ضد زنگ نیاز دارید اینجا کلیک کنید.

 

فرآیند تولید

 

ساخت فولاد ضدزنگ

 

ذوب شدن
ساخت فولاد ضد زنگ با ذوب فلزات قراضه و مواد افزودنی در کوره قوس الکتریکی آغاز میشود.  با جداسازی سرباره و ته‌نشین شدن، مواد اولیه مذاب تصفیه می‌شوند.

حذف محتوای کربن
در مرحله دوم ساخت فولاد ضد زنگ کربن به افزایش سختی و مقاومت آهن کمک میکند. با این حال، کربن زیاد میتواند مشکلاتی مانند بارش کاربید در هنگام جوشکاری ایجاد کند. این کار را می‌توان با پردازش فلز مذاب در مبدل AOD) آرگون اکسیژن زدایی) انجام داد. استفاده از AOD با تزریق مخلوط اکسیژن و آرگون به کاهش کربن کمک می‌کند.

ریخته گری
در مرحله سوم ساخت فولاد ضد زنگ مذاب تصفیه شده باید در قالب ریخته‌گری قرار گیرد و در نهایت به صورت تختال یا شمشال برش داده می‌شود.

تنظیم
اکثر فولادهای ضد زنگ دارای کیفیت دقیق هستند. در مرحله چهارم ساخت فولاد ضد زنگ فرآیند تنظیم اجازه میدهد تا تنظیمات به خوبی در ترکیب شیمیایی انجام شود. تنظیم زمانی است که فولاد به آرامی هم زده میشود تا عناصر ناخواسته را حذف کرده و قوام را بهبود بخشد، در حالی که ترکیب مورد نیاز را در محدوده دما حفظ میکند.

شکل دهی
در مرحله پنجم ساخت فولاد ضد زنگ فولاد مذاب به اشکال مختلف شکل می‌گیرد؛ این فرم‌ها می‌توانند به شکل مستطیل، گرد یا مربع، میله یا لولهای باشند.

 

ساخت فولاد ضد زنگ (شکل دهی)

نورد گرم
نورد گرم در دمای بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد رخ میدهد. انتخاب درجه حرارت به درجه فولاد ضد زنگ مورد نظر بستگی دارد.

نورد سرد
در مواقعی که به ابعاد خاص نیاز باشد، استفاده می‌شود؛ فرآیند نورد سرد در زیر دمای تبلور مجدد فولاد رخ می‌دهد.

آنیل کردن
در مرحله بعدی ساخت فولاد ضد زنگ به بخش انیل کردن می‌رسیم که فرآیندی است جهت نرم کردن فولاد ضد زنگ، افزایش شکل پذیری و تصفیه ساختار دانه‌ای استفاده میشود. در این فرآیند فولاد در شرایط کنترل شده گرم و سرد میشود.

رسوب زدایی
آنیل باعث تشکیل اکسیدهای سطحی روی فولاد می‌شود.

سطح قطعه اکسید شده علاوه بر تأثیرات نامناسب بر خواص مکانیکی، از زیبایی سطح قطعه می‌کاهد، بنابراین باید طی عملیاتی به نام رسوب زدایی، اکسیدها از روی سطح فولاد برداشته شوند.

برش کاری
اخرین مرحله از ساخت فولا ضدزنگ برش کاری است.

فولاد ضد زنگ را می‌توان با چاقوهای گیوتین برش داد، با استفاده از چاقوهای دایره‌ای قیچی کرد و همچنین با تیغه‌های پرسرعت اره کرد.

جهت آسیاب یا صیقل دادن فولاد، از چرخ‌های آسیاب یا تسمه‌های ساینده استفاده می‌شود.
و در نهایت عملیات پرداخت سطحی بر روی فولاد انجام می‌شود تا فولاد تولید شده سطحی صاف و زیبا داشته باشد.

 

ویکیپدیا فولاد ضد زنگ

 

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید