فولاد ضد زنگ چیست؟

مشخصات فولاد ضدزنگ

عنصر آلیاژی اصلی در فولاد ضد زنگ، کروم است (معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ درصد). این نوع فولاد به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی ارزشمند است و می‌توان گفت نسبت به فولاد نرم تا ۲۰۰ برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد.

به طور کلی، محتوای کروم به کار رفته در این محصول حدود ۱۲ تا ۲۰ درصد است. علاوه بر کروم، این نوع فولاد حاوی مقادیری مانند کربن، سیلیسیم و منگنز است که باعث می‌شوند فولاد ضد زنگ خواص عالی داشته باشد. عناصر دیگری مانند نیکل و مولیبدن برای افزودن سایر عناصر مانند شکل‌پذیری خوب و افزایش مقاومت در برابر خوردگی به فولاد ضد زنگ اضافه می‌شود.

بازیافت فلزات به عنوان یک فرصت تجاری سودآور در نظر گرفته می‌شود، زیرا فولاد یک کالای جهانی است و تقاضا برای آن به اندازه کافی وجود دارد. فولاد زنگ‌نزن یکی از انواع فلزاتی است که غیر قابل تجزیه و ۱۰۰٪ قابل بازیافت است، بدون اینکه در خواص آن تغییری ایجاد شود.

 

 

انواع فولاد ضدزنگ فولاد تبار

 

 

 

انواع فولاد ضدزنگ

انواع فولاد ضدزنگ به ۵ گروه تقسیم می‌شوند:
۱.فولادهای ضد زنگ آستنیتی (سری ۲۰۰ و ۳۰۰)
۲.فولادهای ضد زنگ Ferritic (سری ۴۰۰)
۳.فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری ۴۰۰ و ۵۰۰)
۴.آلیاژهای دوبلکس
۵.فولاد ضد زنگ رسوب سختی (Precipitation-Hardening or PH)

 

فولاد ضد زنگ آستنیتی

رایج‌ترین نوع فولادهای ضد زنگ هستند که حاوی حداقل ۱۶٪ کروم هستند. فولادهای ضدزنگ آستنیتی حاوی زیر ساختاری هستند که از اضافه شدن نیکل، منگنز و نیتروژن حاصل شده است. این نوع از فولاد ضد زنگ به ۲ گرید ۲۰۰ و ۳۰۰ تقسیم میشود.
گرید ۲۰۰ متشکل از منگنز و نیتروژن است، که به دلیل نیتروژن دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرید ۳۰۰ دارد.گرید ۳۰۰ پرکاربردترین گرید این نوع فولاد شناخته می‌شود.

گرید ۳۰۴ رایج ترین فولاد ضد زنگ است که فولاد ۸-۱۸ نیز نامیده میشود چون شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است.

 

فولاد ضد زنگ Ferritic

دارای محتوای کروم بالا از ۵/۱۰ تا ۲۷ درصد هستند و مقدار قابل توجهی نیکل است. به خاصیت مغناطیسی، شکل پذیری خوب، پایداری، استحکام کششی در حد متوسط، مقاومت در برابر خوردگی، خستگی حرارتی و ترک خوردگی ناشی از تنش میتوان اشاره کرد.

 

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

آنها دارای کربن کم تا متوسط بوده و حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد کروم و تا ۱ درصد مولیبدن هستند. این نوع فولاد مغناطیسی هستند و از شکل پذیری و چقرمگی نسبتاً بالایی برخوردارند. جوشکاری فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی، به علت کربن بالاتر نسبت به فریتی و آستنیتی، دشوارتر است. وجود مقدار بالای کربن همراه با عناصر آلیاژی دیگر در فولادهای ضد زنگ، احتمال تشکیل ریزساختاری شکننده را افزایش می‌دهند، که منجر به ایجاد ترک‌های جوش میشود.

 

آلیاژهای دوبلکس

فولادهای ضد زنگ دوبلکس ترکیبی از چند نوع آلیاژ ۲۲ تا ۲۵٪ کروم، تا ۵٪ مولیبدن و نیکل و نیتروژن هستند. استحکام کششی دو برابر نسبت به نوع فریتی و آستنیتی و مقاومت در برابر خوردگی دارد.

 

 

الیاژهای ضدزنگ‌ فولادتبار

فولاد ضد زنگ رسوب سختی

این نوع از فولاد را میتوان با عملیات حرارتی سخت کرد و استحکام آنها را افزایش داد و دارای بیشترین استحکام کششی در بین تمام فولادهای ضد زنگ هستند. فولادهای ضد زنگ PH حاوی حدود ۱۷٪ کروم و ۴٪ نیکل هستند. عملیات حرارتی باعث تقویت فولادهای PH در سطوح بالا می‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع‌به این محصولات وارد لینک زیر شوید

فولاد زنگ‌نزن ویکیپدیا

 

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید