گسکت ها

گسکت ها

 

انواع گسکت ها:

 

Rubber gasket.1 گسکت لاستیکی: در لوله کش های مخازن و پروژه های مربوط به آب کاربرد دارد(برای سرویس های هوا و آب).

 

 

Spiral wound gasket.2 (گسکت های مارپیچی): این نوع گسکت ها برای فشار بیش تر از ۳۰۰PSI

و دمای بالاتر از ۳۰۰ درجه بکار می رود.

این گسکت دارای یک لایه از جنس فولاد ضد زنگ و یک لایه پر کننده از جنس از بست یا تفلون و یا گرافیت می باشد که با مقطع شکل V به صورت فشرده دور هم پیچیده شده است به دلیل چندین حلقه متوالی فلزی قابلیت آب بندی خوبی دارند این نوع گسکت ها ممکن است دارای رینگ داخلی ویا رینگ خارجی باشند که رینگ داخلی میزان خوردگی فلنج را کاهش می دهد و رینگ خارجی در نحوه نصب صحیح گسکت کاربرد دارند.

از عواملی که این نوع گسکت را به عنوان یک گزینه ی مناسب در کاربرد های متنوع متمایز می کند ارتجاعی بودن و مقاومت آن هاست.

 

 

به دلیل خاصیت ارتجاعی این نوع گسکت ها در برابر ارتعاش، شوک حرارتی و شوک فشار بسیار مقاوم است.

 

 

Ring joint gasket.3 گسکت رینگی: این نوع گسکت ها برای سرویسهای پر فشار و دما های بسیار بالا کاربرد دارد و در محیط هایی که عامل خورندگی وجود دارد استفاده می شود جنس آن ها با توجه به فرایند معمولا از استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ ویا آهن نرم می باشد.

 

 

Insulating (Isolating) gasket.4: برای مثال به منظور حفاظت کاتدیک خطوط زیر زمینی و جداسازی آن ها از خطوط روی زمینی از این مجموعه در بین دو فلنج متصل به هم استفاده می کنند در واقع زمانی که لازم است دو خط متصل به هم از لحاظ رسائی الکتریکی عایق شوند.

 

 

شناسایی گسکتها

 

شناسایی نوع متریال گسکت ها بر اساس اساندارد ASME 16.20 کد رنگ تعریف می شود:

 

 

در اتصال فلنجی تمای اجزاء به منظور جلوگیری از بروز نشتی باید بطور کاملا صحیح قطعه آب بند را در بر گیرند

برای مثال اگر علائمی بروی گسکت مشاهده شود راه حلی پیشنهاد میشود.

مثلا زمانی که گسکت دچار خوردگی شدید شده باشد علت آن این است که جنس گسکت متناسب با شرایط کاری نبوده و راه حلی که پیشنهاد می شود این است جنسی را که مقاومت بیشتری در برابر عوامل خورنده داشته باشد انتخاب نمایید.

 

به طور کلی استفاده مجدد از یک گسکت توصیه نمی شود هر چند از نظر ظاهری مناسب و قابل استفاده به نظر آید بخصوص گسکت های که در معرض دمای بالا و گسکتهایی که شامل مواد لاستیکی هستند امکان کمتری برای آب بندی اتصال دارند.

از نظر اقتصادی هم هزینه ی یک گسکت جدید بسار کمتر از هزینه نشتی مواد و حوادث ناگوار می باشد.

 

نکاتی جهت روش اصولی انبارش گسکتها:

 

گسکت ها نباید در معرض حرارت و رطوبت و هم چنین نور مستقیم خورشید، آب و مواد شیمیایی قرار گیرند آن ها را در محل های خشک و نسبتا خنک نگهداری نموده، گسکت هایی که از نوع ورقه ای بوده باید به حالت خوابیده قرار گیرند.

آویزان کردن گسکت ها در دراز مدت باعث تغیر شکل آن ها می شود که منجر به کاهش کارائی آن ها می شود و محلی که در ان گسکت ها نگهداری می شوند نباید در معرض آلودگی ها و آسیب های فیزیکی باشد.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

تولید محتوا توسط iric.co

ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید